12. 9. 2021

Letošní upravenou trasu Festivalového půlmaratonu vyzkoušelo přes tisíc běžců

Zlín – Po šesté vyrazili do zlínských ulic běžci na tratě festivalového půlmaratonu, čtvrtmaratonu a štafet. Závodu, který letos poprvé startoval od Kongresového centra, se zúčastnilo 1005 běžců. V cíli půlmaratonu pak byl nejrychlejší Martin Kučera s výsledným časem 1:15:23, v kategorii žen Petra Poučová s časem 1:29:48. Akci pořádají FILMFEST, s. r. o. společně s Běhy Zlín, z.s.

Z nového místa startu, z prostranství u Kongresového centra, se v neděli 12. září vydalo na trať Festivalového půlmaratonu MONET+ více než tisíc běžců. V 15:00 hodin závod odstartoval prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura, a to současně pro všechny délky běhů – půlmaraton, čtvrtmaraton i běh štafet.

Pozměněná trasa běhu vedla od Kongresového centra po Gahurově ulici a třídě Tomáše Bati, její větší část ale vedla po tradičním okruhu po nábřeží řeky Dřevnice a bývalým Baťovským areálem až na náměstí Míru. Na běžce půlmaratonu pak čekaly takové okruhy dva. Nejrychleji je zvládl Martin Kučera ve výsledném čase 1:15:23.

Celkem do cíle závodu doběhlo 925 účastníků – 272 běžců půlmaratonu, 307 čtvrtmaratonu, 78 týmů štafet a 17 tandemů. Tandem byl novou kategorií, kdy dvojice běžela společně stejnou trasu závodu – čtvrtmaraton (10,5 km). Do cíle musela dvojice doběhnout společně, nejvýše však s časovým rozestupem 20 vteřin od sebe. Této kategorie se zúčastnil i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš s manželkou, mezi smíšenými dvojicemi obsadili 2. místo.

Už dopoledne se uskutečnil Festivalový VIVA rodinný běh na 1 400 metrů, určený zejména pro rodiče se dětmi, který absolvovalo celkem 525 běžců.

Letošní běh měl navíc i charitativní rozměr. „Nově spolupracujeme se spolkem KORUNKA POMÁHÁ. Za každý kilometr, který závodníci uběhli na jakékoliv trati, včetně rodinného běhu, jsme věnovali jednu korunu do projektu „Korunka pro KORUNKU“. Běžci uběhli celkem 12 671 km, výtěžek v této výši byl pak předán během květinového ceremoniálu po skončení půlmaratonu rodině osmiletého Jiřího Franka z Bludov, který trpí mukopolysacharidózou 4. typu. Spolek KORUNKA POMÁHÁ pak částku zdvojnásobil a zaokrouhlil na 26 tisíc korun,“ uvedla za organizátory Jarmila Záhorová.