4. 6. 2019

Ve Festivalovém půlmaratonu ve Zlíně suverénně zvítězili Ukrajinci Pavlo Veretskyi a Valentyna Kiliarska

Zlín – Ukrajinští vytrvalci čtyřiatřicetiletý Pavlo Veretskyi a devětadvacetiletá Valentyna Kiliarska zvítězili ve 4. ročníku Festivalového půlmaratonu MONET + Zlín 2019. Půlmaraton pořádal Zlín Film Festival společně se sdružením Běhy Zlín.

Veretskyi, který se brzy odpoutal od všech soupeřů, dosáhl v 21,1 kilometru dlouhém závodu rozloženém do dvou okruhů, se startem a cílem na zlínském náměstí Míru, času 1:10:24. Kiliarska, jež se také brzy probojovala na zlatou pozici, se blýskla časem 1:34:22.

Stříbrnou příčku v mužích vybojoval časem 1:14:20 Jan Kohut z Univerzity Brno, třetí místo obsadil Petr Minařík (Z-STYLE CZ, 1:16:56).

Z regionálních reprezentantů skončil ještě Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 1:18:00) čtvrtý, Vojtěch Sklenář (Karlovice, 1:22:22) šestý, David Chovanec (FORCE KCK Cykloteam Zlín, 1:22.39) sedmý, Filip Vabroušek (AK Zlín, 1:25:32) osmý, Zdeněk Lašák z Uherského Brodu devátý (1:25:31) a Miroslav Kolařík (Slečinky Napajedla, 1:26:08) desátý.

Mezi ženami brala za Kiliarskou druhou pozici za čas 1:36:41 Silvie Zvonková (Zvonek Sport Valašské Klobouky), bronz získala Jana Žaludková (Zlín, 1:38:03). Martina Latináková ze Sehradic (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 1:38:13) doběhla čtvrtá a domácí Jana Bílková v čase 1:40:08 pátá.

"Oba Ukrajinci se na letošní festivalový půlmaraton přihlásili až v sobotu těsně před startem závodu,“ prozradil jeden z organizátorů Jiří Prokop ze sdružení Běhy Zlín.

"Veretskyi i Kiliarska ale byli od startu suverénní. Pavlo Veretskyi si už na 4. kilometru vytvořil na čele výrazný náskok. Proto si mohl vytrvalec z Doněcku okolo 10. kilometru dovolit zvolnit tempo. Přesto druhého v pořadí Brňana Kohuta v cíli porazil o téměř čtyři minuty. Také Valentyna Kiliarska běžela mezi ženami sólo závod. A ani ona nemusela zvolit nejrychlejší tempo. Vzhledem ke skutečnosti, že se ze závodu na poslední chvíli odhlásila její největší soupeřka Petra Pastorová, tak si byla už před startem jistá, že ve Zlíně potřetí v kariéře zvítězí,“ uvedl Prokop.

• Muži do 29 let: Vojtěch Sklenář (Karlovice) 1:22:22.
  • Muži do 39 let: Pavla Veretskyi (Ukrajina) 1:10:24.
  • Muži do 49 let: Petr Minařík (Z-STYLE CZ) 1:16:56.
  • Muži do 59 let: Bronislav Matouch (Zlín) 1:27:32.
  • Muži nad 60 let: Jozef Bebjak (Slovensko) 1:49:50.
  • Ženy do 29 let: Valentyna Kiliarska (Ukrajina) 1:34:22.
  • Ženy do 39 let: Silvie Zvonková (Valašské Klobouky) 1:36:41.
  • Ženy do 49 let: Jana Žaludková (Zlín) 1:38:03.
  • Ženy do 59 let: Hana Vašátová (Zlín) 2:02:06.
  • Ženy nad 60 let: Blanka Nevařilová (Jánské Lázně) 2:24:21.