14. 9. 2020

Festivalový půlmaraton ve Zlíně suverénně vyhrál Jiří Šacl. Petra Pastorová se blýskla ženským traťovým rekordem

Pětadvacetiletý Jiří Šacl z Nového Města na Moravě hájící barvy PSK Olymp Praha a 43letá Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava) zvítězili v 5. ročníku Festivalového půlmaratonu MONET + Zlín 2020. Pastorová zároveň pokořila ženský traťový rekord na trati půlmaratonu v centru Zlína.

Závod pořádali organizátoři Zlínského filmového festivalu společnost FILMFEST s.r.o. společně se sdružením Běhy Zlín. Startérem byl primátor Zlína Jiří Korec. Šacl dosáhl v 21,1 kilometru dlouhém běhu rozloženém do dvou okruhů, se startem a cílem na zlínském náměstí Míru, času 1:11:27. Pastorová se blýskla časem 1:21:57.

"Pro start ve Zlíně jsem se rozhodl až v průběhu týdne. Lákalo mě zúčastnit se u vás městského půlmaratonu. Proto jsem se přihlásil až na poslední chvíli," vysvětloval Jiří Šacl. Ten z Vysočiny do krajského města přijel s představou zaběhnout čas 1:15:00. Konečný výsledek ho proto velmi mile potěšil. "Úvodních 10 kilometrů jsem běžel vpředu společně s Martinem Kučerou. V náběhu do 2 kola jsem tempo zrychlil. Martin v tomto úseku na můj nástup nestačil zareagovat. Ve zbytku závodu už jsem si pobyt na zlaté pozici pohlídal," upozornil na rozhodující moment Šacl. Vytrvalcovi z Vysočiny se ve Zlíně líbilo. "Vyhovovala mi hlavně zvlněná druhá polovina každého okruhu na trati," přiznal Jiří Šacl, který v krajském městě běžel teprve svůj třetí půlmaraton v kariéře.
"V minulých sezonách jsem se soustředil hlavně na kratší tratě," prozradil ještě běžec z Nového Města na Moravě.

Stříbrnou příčku v mužích vybojoval časem 1:13:48 Brňan Martin Kučera (Eleven Run Team), třetí místo obsadil zlínský rodák Petr Minařík (Z-STYLE CZ, 1:15:09). Z regionálních reprezentantů skončil Vojtěch Sklenář z Karlovic v čase 1:16:20 čtvrtý, Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 1:17:11) pátý, Přemysl Žaludek (Zlín, 1:20:01) sedmý, malenovický Filip Vabroušek (Sykora running, 1:21:01) osmý, Andrej Višněvský (Sri Chinmoy Marathon Team Zlín, 1:21:16) devátý a Jiří Klement z Lubné (1:21:27) desátý. Mezi ženami brala Silvie Zvonková (Zvonek Sport Valašské Klobouky) druhou pozici za čas 1:29:21, bronz získala zlínská vytrvalkyně Adéla Stavinohová (1:35:33).

"Běželo se mi velmi dobře. Letos je málo závodů. Proto nejsem tak unavená," užívala si zlínský půlmaraton Petra Pastorová. Zkušená vytrvalkyně ze severu Moravy ale brala jednadvacetikilometrový závod ve Zlíně jako kvalitní trénink před sobotním maratonem v Ostravě. "Navíc stále myslím na účast v maratonu na odložené letní olympiádě v Tokiu. Proto mi start na Moravě zapadá do dlouhodobé přípravy," svěřila se Pastotová, jež měla od startu do cíle první příčku pod kontrolou. "Od úvodních metrů se mi dařilo držet rovnoměrné tempo. Dokonce jsem v závěru pod dojmem jasného náskoku mohla trochu zvolnit. Teplé počasí mi nevadilo," rozdávala v cíli úsměvy jedna z nejlepších českých maratonkyň Petra Pastorová.

Z půlmaratonkyň z našeho kraje doběhla Martina Latináková z Dolní Lhoty (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 1:35:43) čtvrtá, Mária Sýkorová z Vizovic (Sykora running, 1:35:49) byla pátá, Edita Kunčarová (Zlín, 1:37:55) skončila šestá, Veronika Vavrušová (SK Březnice, 1:38:38) vybojovala sedmou příčku, další zlínská běžkyně Jana Bílková obsadila v čase 1:41:05 osmou pozici a Jana Goláňová si do Malenovic odvezla za čas 1:42:16 zisk desátého místa.

"Do cíle půlmaratonu doběhlo 361 běžců a běžkyň. Dále si ve Zlíně na čtvrtmaratonské trati zazávodilo dalších 310 vytrvalců a také 105 štafet. Hlavnímu závodu předcházel rodinný Festivalový Viva běh na 1400 metrů. Ten letos přilákal 479 malých i velkých běžců. Kolem závodu a u trati se pohybovalo 136 dobrovolníků a 46 uniformovaných policistů a strážníků," informoval a děkoval všem aktivním i pasivním účastníkům 5. ročníku Festivalového půlmaratonu ve Zlíně za pořadatele Bob Komín.

Muži do 29 let: Jiří Šacl (Nové Město na Moravě) 1:11:27.
Muži do 39 let: Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky) 1:17:11.
Muži do 49 let: Martin Kučera (Eleven Run Team) 1:13:48.
Muži do 59 let: František Dosoudil (Fénix sport) 1:24:54.
Muži nad 60 let: Pavel Bělehrádek (TJ Čolek) 1:34:55.

Ženy do 29 let: Adéla Stavinohová (Zlín) 1:35:33.
Ženy do 39 let: Silvie Zvonková (Zvonek Sport Valašské Klobouky) 1:29:21.
Ženy do 49 let: Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava) 1:21:57.
Ženy do 59 let: Karla Panáčková (Dambořice) 1:56:39.
Ženy nad 60 let: Jarmila Posseltová (Uherské Hradiště) 2:21:09.