3. 6. 2018

Filmovou přehlídku završil Festivalový půlmaraton MONET+ 2018

V sobotu 2. června se ve Zlíně uskutečnil třetí ročník festivalového půlmaratonu, který byl součástí doprovodného programu 58. Zlín Film Festivalu. Poprvé za tři ročníky zvítězil český běžec Jiří Čípa a překonal traťový rekord s výsledným časem hodina, devět minut a padesát devět sekund.

Vynikající sportovní atmosféru vytvořilo během sobotního odpoledne několik tisícovek běžců a jejich příznivců v centru města Zlína. Na rozdíl od předchozích ročníků k nim počasí bylo letos milosrdné, během závodu se schovalo sluníčko a mírně pofukovalo.

Hlavní závod odstartovala v 16 hodin na náměstí Míru poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová společně s prezidentem Zlín Film Festivalu Čestmírem Vančurou. Přesně 1275 závodníků tak vyrazilo na tratě čtvrtmaratonu i půlmaratonu, společně s běžci štafet.

Nejúspěšnějším závodníkem půlmaratonu byl brněnský běžec Jiří Čípa, který se zlínského půlmaratonu zúčastnil poprvé. „Závod to byl pěkný, líbila se mi hlavně ta první část trati směrem na Vizovice. Ta druhá v továrním areálu byla zase trošku těžší, protože to bylo mírně do kopce," hodnotí trať vítěz zlínského půlmaratonu a dodává: „Líbilo se mi, že i díky filmovému festivalu tady bylo hodně diváků, kteří fandili kolem trati. To bylo opravdu příjemné. Užil jsem si to."

Do cíle pak doběhlo 496 účastníků půlmaratonu (14 nedokončilo), 392 běžců čtvrtmaratonu (běžci 2 nedoběhli) a 92 štafet. Celkově tak letos pokořilo trať 1256 (v roce 2017 to bylo 1087) závodníků.

Ve 14:00 odstartoval i festivalový rodinný běh, kterého se zúčastnilo rekordních 400 dětí a rodičů. „Zájem byl letos opravdu veliký, celková kapacita závodu byla letos do posledního startovního místa zaplněna," uvádí výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová a dodává: Celkově jsme s účastí na festivalovém půlmaratonu velmi spokojeni, rok od roku se hlásí více běžců. Máme radost z toho, že je unikátní závod v ulicích festivalového Zlína pro běžce atraktivní a je příjemnou tečkou za filmovým festivalem. Už teď se těšíme na 4. ročník."